Webová stránka alebo mobilná aplikácia? Pre ktoré sa rozhodnúť?

Technológie Aug 22. 2016
web_mobile-app

Objavil sa vám v hlave dobrý nápad na biznis a ste ochotní venovať mu svoj čas i financie? Po prvotných analýzach a prieskumoch trhu prichádza na rád otázka: Zriadiť si najprv web a až potom prichádza na rad mobilná aplikácia, alebo opačne?

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že je to všetko veľmi individuálne. Celkové rozhodnutie závisí od typu biznisu, do ktorého sa chcete pustiť, a aj od cieľovej skupiny, ktorú chcete svojim produktom alebo službou osloviť.

Tu je niekoľko príkladov firiem, ktoré vytvorili mobilnú aplikáciu ako hlavný produkt a webovú stránku len na poskytovanie základných informácií (v podstate len ako landing page):

1. Uber ako “lokálne zameraná” aplikácia.

Výborným príkladom hneď na úvod je aplikácia Uber, ktorá spája vodičov (šoférov) s ľuďmi, ktorí potrebujú niekam odviezť. V oboch prípadoch sa jedná o ľudí, ktorí majú pri sebe práve mobilný telefón. Keď sa ponáhľate na stretnutie a chcete si zavolať taxík (v tomto prípade Uber), pravdepodobne to nebudete riešiť prostredníctvom tabletu alebo notebooku (resp. je to málo pravdepodobné :D).

Pri takomto type biznisu je preto zrejmé, že tvorba mobilnej aplikácie má prednosť pred vytvorením webu, ten môže prísť na rad až potom - a tiež slúži skôr len na poskytnutie základných informácií.

 

uber mobilná aplikácia

2. Google Fit pracuje s informáciami od používateľov v reálnom čase.

Ak máte nejaký nápad, ktorý vyžaduje aktívnu participáciu vašich zákazníkov, t.j. aby si spisovali nejaké informácie alebo sledovali aktuálny stav, vhodnou voľbou je mobilná aplikácia. S aplikáciou Google Fit môžete sledovať svoju kondíciu, výživu, spánok i hmotnosť. Do aplikácie si zaznamenávate každú svoju aktivitu - beh, chôdza, jazda na bicykli, a na základe toho získavate užitočné rady a stanovujete si svoje kondičné ciele.

V tomto prípade bolo na mieste, aby bol nápad zrealizovaný v prvom rade prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorú majú ľudia vždy pri sebe.

 

googlefit mobilná aplikácia

 

3. Mobilná aplikácia TypeApp ako konkurenčná výhoda.

Ak uvádzate svoj nový produkt v odvetví s podobnými konkurentmi, ktorí už presadili svoj biznis prostredníctvom webu, stavte na nový smer - na mobilnú aplikáciu. Príkladom je aplikácia TypeApp, prostredníctvom ktorej môžete manažovať všetky svoje e-mailové schránky z jedného miesta. Zabezpečuje automatickú a okamžitú synchronizáciu všetkých schránok a nezabúda vás informovať o nových e-mailoch a správach.

Ak by tvorcovia tohto nápadu vsadili na web ako hlavný produkt, pravdepodobne by ich prevalcovali konkurenti ako Gmail alebo Hotmail.

 

type app typeapp mobilná aplikácia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Aplikácia PitChoose má ľudí zabaviť a pomôcť im rozhodnúť sa v danom momente.

Ako posledný príklad uvádzame náš produkt “PitChoose” - mobilnú aplikáciu, ktorá má ľudí zabaviť počas voľných chvíľ a pomôcť im rozhodnúť sa medzi dvoma možnosťami. Je to appka, ktorú si človek zapne zo zábavy alebo v momente, kedy potrebuje poradiť - a nech je to kedykoľvek, mobilný telefón má človek vždy pri sebe (takmer vždy :) ).

 

Pitchoose pitchoose mobilná aplikácia

 

 

 

Na druhej strane však stoja firmy, ktoré svoj hlavný produkt uviedli v podobe webovej stránky, ale postupom času k nej vytvorili aj mobilnú aplikáciu:

1. Google stavil na ľudí, ktorí si vybavujú e-maily na počítači.

Gmail je bezplatná e-mailová služba poskytovaná spoločnosťou Google. Na začiatku roka 2016 mala táto služba už viac ako 1 miliardu používateľov po celom svete. Aktívne ju používa viac ako 100 miliónov užívateľov mesačne, čo z nej robí skutočne “svetovú” službu. Spoločnosť Google najprv stavila na webovú stránku, ale s pribúdajúcim boomom mobilných aplikácií vydala tiež appku Gmail na konci roka 2014.

 

gmail web

2. Nákup cez Amazon bol najprv možný len cez web.

Viete, kedy vznikol jeden z najväčších internetových obchodov - Amazon.com? Len málokto by uhádol, že to bolo už v roku 1994, kedy internet ešte len zažíval svoj prvotný vzostup. V tom čase bolo preto hneď jasné, s čím začať - s webovou stránkou. Po niekoľkých rokoch však vydali aj mobilnú aplikáciu, ktorá má mesačne viac ako 30 miliónov aktívnych užívateľov. Vyskúšali ste si ju už aj vy?

 

amazon

3. Trello.

Počuli ste už o webovej službe Trello? Je to služba na riadenie projektov, na plánovanie vlastných úloh alebo aj práce v tímoch. Funguje ako cloudová aplikácia, t.j. všetko beží na ich vlastných serveroch a vy si nič neinštalujete. Trello vo všeobecnosti manažuje celú vašu prácu a odvádza za vás kvalitný time manažment.

 

trello

4. Sociálna sieť LinkedIn zo začiatku združovala ľudí iba cez webovú stránku.

LinkedIn je internetová sociálna sieť, ktorá bola oficiálne spustená v roku 2003. V súčasnosti má viac ako 450 miliónov členov, ktorí využívajú jej služby. V roku 2010 bola vydaná aj LinkedIn mobilná aplikácia, ktorú tvorcovia vydali s cieľom urýchliť a zjednodušiť spájanie ľudí prostredníctvom internetu. Ste na tejto sociálnej sieti aj vy?

 

linkedin
Zdroj: TechSmith BLOG

 

Michaela
Michaela Roštecká Marketing Manager
Značky
Máte projekt?
Porozprávajme sa

Dohodnite si s nami video hovor

Vyplňte formulár alebo nám pošlite e-mail. V prípade, že sa bojíte o svoj nápad, pošleme vám dohodu o mlčanlivosti a ochrane dôverných informácií a váš nápad bude v bezpečí.