V utorok nefungoval Google. Čo spôsobilo výpadok?

Nov 25. 2016
google_preview

Aj vy ste mali v utorok poobede problémy s internetom? Dôvodom bol výpadok služieb Google. Ako to v skutočnosti bolo?

Väčšina z nás nemohla používať internet. Keďže je Google najpoužívanejší vyhľadávač, nebolo možné nič na internete nájsť. Nefungovali ani ďalšie služby ako emailový klient Gmail, populárna video služba YouTube alebo pracovné nástroje Docs.

Čo sa stalo?

Dôvodom výpadku bol problém so servermi v Prahe. Výpadok sa preto týkal celej Českej republiky a väčšiny Slovenska. Okrem samotného vyhľadávača a služieb nefungovali ani stránky a služby využívajúce produkty od Google. Dobrým príkladom môže byť služba Uber, ktorá používa mapové podklady.

 

Google outing_preview
Zdroj: DownDetector

 

Internet fungoval, iba Google nie

Riešením tohto problému bolo v čase výpadku použiť iné internetové vyhľadávače, napríklad Zoznam.sk, Bing.com a i. Výpadok najpoužívanejšieho internetového vyhľadávača mal za následok prepad návštevnosti stránok o desiatky percent. Reálne teda môžeme hovoriť aj o ekonomických stratách.

 

twitter_preview Google
Zdroj: Twitter/Zdenek Cendra

 

Riešenie trvalo dve hodiny

Služby boli dostupné približne o deviatej hodine večer, celý výpadok teda trval dve hodiny. Táto doba sa môže zdať pridlhá. Podľa experta Zdeňka Cendra, zakladateľa firmy Superhosting.cz, sú dve hodiny úplne štandardná doba pri riešení takéhoto problému.

 

Ako ste prežívali výpadok služieb vy? Podeľte sa s nami v diskusii na Facebooku.

Značky
Máte projekt?
Porozprávajme sa

Dohodnite si s nami video hovor

Vyplňte formulár alebo nám pošlite e-mail. V prípade, že sa bojíte o svoj nápad, pošleme vám dohodu o mlčanlivosti a ochrane dôverných informácií a váš nápad bude v bezpečí.