Siedma generácia procesorov Intel Core je tu! Čo prinesie?

Technológie Oct 03. 2016
intel

Prvýkrát v histórii Intel vydal tri generácie procesorov na rovnakom výrobnom procese. Prečo je to tak a aké novinky priniesla siedma generácia procesorov Core s označením Kaby Lake?

 

intel_core

Zmeny v technologickom postupe Intel

Intel doteraz používal technologický potup s názvom Tick-Tock (Process, Architecure), ktorý, ako už názov napovedá, pozostával z dvoch krokov. V prvom bol vylepšený výrobný proces a v druhom architektúra procesorov. Náročnosť a problémy pri výrobe nových čipov donútili Intel tento technologický postup nahradiť novým, trojkrokovým, s názvom PAO – Process, Architecure, Optimization. Podľa PAO sa teda odteraz dočkáme až troch generácii procesorov na jednom výrobnom procese. Toto môžeme vidieť už teraz. Na 14 nm procese boli predstavené procesory Broadwell, minulý rok Skylake a teraz tu máme Kaby Lake. Samotný výrobný proces je vak tiež vylepšovaný a Intel ho pri Kaby Lake nazval 14nm+.

 

intel_U_series
intel_u_series1

Novinky siedmej generácie

Nové procesory prinášajú najväčšie vylepšenia zamerané na výdrž batérie, grafický výkon a prehrávanie 4K videa. Vďaka vstavanému dekódovaniu kodekov VP9 a HEVC 10-bit výrobca sľubuje zníženie zaťaženia procesora pri prehrávaní 4K videa na pár percent a výrazné predĺženie výdrže batérie. Narástol samozrejme aj hrubý výkon, oproti predchádzajúcej generácii Skylake približne o 10%. Intel sa pri predstavení tiež pochválil s výkonom integrovaných grafík, čo demonštroval na notebooku Dell XPS 13 s procesorom i7 7500U a hre Overwatch. Nová generácia bude naďalej využívať technológiu Thunderbolt 3, ktorá bola predstavená s procesormi Skylake. Očakávať môžeme aj výrazné rozšírenie, podobne ako aj pri Windows Hello alebo 4K displejoch tabletov a notebookov.

 

intel_core1

Kedy prídu novinky na trh?

Všetci veľkí výrobcovia ako DELL, ASUS, ACER, LENOVO atď. prinesú nové zariadenia s mobilnými procesormi U a M ešte do konca roka. Desktopy a výkonnejšie modely mobilných procesorov prídu na trh začiatkom budúceho roka.

Značky
Máte projekt?
Porozprávajme sa

Dohodnite si s nami video hovor

Vyplňte formulár alebo nám pošlite e-mail. V prípade, že sa bojíte o svoj nápad, pošleme vám dohodu o mlčanlivosti a ochrane dôverných informácií a váš nápad bude v bezpečí.