Progresívne webové aplikácie prichádzajú do Windows Store

Technológie Sep 20. 2017
PWA

PWA boli uvedené na trh už v roku 2015, no diskutuje sa o nich stále a spoločnosť Microsoft dokonca prichádza s veľkou novinkou... plánuje ich plne sprístupniť aj do Windows Store.

Čo sú to progresívne webové aplikácie (PWA)? 

Takúto aplikáciu si môžete predstaviť ako nejakú webovú stránku, ktorá sa však správa a pôsobí ako mobilná aplikácia. Neustále sa rozvíjajúce technológie a nové funkcie internetových prehliadačov umožňujú používateľom nainštalovať si takéto PWA aplikácie, umiestniť ich na obrazovku telefónu a dokonca s nimi pracovať aj v offline režime

PWA využívajú omnoho väčšie a rozsiahlejšie webové ekosystémy a pluginy ako natívne mobilné aplikácie a tak dokážu byť vytvorené v kratšom čase, takže aj rozhranie API nemusí byť udržiavané so spätnou kompatibilitou (znamená to, že všetci používatelia budú používať rovnakú verziu vášho webu).     

Toto sú hlavné výhody PWA 

Medzi hlavné pozitíva progresívnych webových aplikácií patrí: 

  • Nižšie náklady spojené s vývojom 

  • Obsah v PWA je možné nachádzať aj cez vyhľadávače 

  • Dobrá prepojenosť medzi viacerými podstránkami PWA 

  • Veľké úspory dát 

  • Neustále aktualizované 

Microsoft "dáva zelenú" progresívnym webovým aplikáciám  

Na nedávnom Edge Web Summit 2017 spoločnosť Microsoft oznámila, že na budúci rok pridá PWA do prehliadača Edge. Zaujímavejšie je však to, že Microsoft tiež bude hľadať kvalitné PWA a urobí ich vyhľadávateľné aj cez Windows Store. Predstavitelia spoločnosti zastávajú názor, že PWA - vďaka svojej natívnej schopnosti - by mohli mať v budúcnosti veľký potenciál a zmeniť celý mobilný svet.  

Microsoft Teams prídu na rad ako prvé 

Microsoft Teams je softvér ponúkajúci skupinový chat a je súčasťou služieb Office 365. Vďaka nemu si môžete vo firme vytvárať komunikačné kanály, zdieľať dôležité dokumenty a nástroje, skúmať údaje, získavať aktualizácie z používaných aplikácií a mnoho ďalšieho. Hovorí sa, že spoločnosť Microsoft chce práve túto aplikáciu (ktorá má v súčasnosti podobu desktopovej aplikácie) spustiť ako jednu z prvých PWA a pridať do Windows Store. Kedy presne k tomu dôjde ešte nie je celkom isté, povráva sa že na budúci rok v októbri.  

Michaela
Michaela Roštecká Marketing Manager
Značky
Máte projekt?
Porozprávajme sa

Chcete sa aj vy stať našim klientom?

Vyplňte formulár alebo nám pošlite e-mail. V prípade, že sa bojíte o svoj nápad, pošleme vám dohodu o mlčanlivosti a ochrane dôverných informácií a váš nápad bude v bezpečí.