google duplex ai

Google Duplex znie cez telefón úplne ako človek... prichádza nová éra?

V týchto dňoch (8.5. – 10.5.) sa koná jedna z najväčších technologických konferencií Google I/O 2018, ktorá predstaví najnovšie (primárne softvérové) novinky pre operačné systémy Android a ChromeOS. Včera (9.5.) však spoločnosť Google ukázala niečo naozaj šokujúce a pôsobivé...

google io 2018 conference
                                                                                                   Zdroj: Google+.

 

Niekoľko amerických portálov vyhlásilo včerajší deň za prelomový deň v oblasti technológií... Spoločnosť Google predstavila novú funkciu digitálneho asistenta „Google Duplex“, ktorá je vyvinutá tak, aby sa správala a komunikovala presne ako človek a tak dokázala prijímať telefonáty či plánovať schôdzky.

 

Duplex je technológiou, ktorá spracováva a kombinuje prirodzený jazyk, hĺbkové učenie a „text-to-speech“ techniku (konvertuje text na hlasový výstup). Inžinieri vycvičili model Duplexu tak, aby dokázal robiť „prirodzené“ prestávky pri rozprávaní (ako človek) a menil intonáciu v závislosti od toho, ako prebieha vzájomný rozhovor.

 

google duplex rozhovor
                                                                                             Zdroj: AI.googleblog.com.

Ako to v praxi funguje?

Google Asistentovi zadáte, že sa chcete objednať ku kaderníčke v utorok medzi 10:00 a 12:00 a ten to vybaví za vás. Spoločnosť Google to vyskúšala na skutočnom kaderníckom salóne a pani, ktorá komunikovala s digitálnym asistentom ani nepostrehla, že nevolá s reálnou osobou.   

 

Pozrite si tento rozhovor na videu:

 

 

Je dôležité podotknúť, že Google túto funkciu nepovažuje za hotový produkt a ešte vôbec ani nie je jasné, či bude niekedy dostupná. Považujú to skôr za experiment, ktorý zatiaľ pracuje s troma scenármi: rezervácia v reštaurácií, plánovanie objednávok v kaderníctve a zisťovanie otváracích hodín počas sviatkov v podniku. Keď napríklad Duplex rozpozná, že konverzácia smeruje nad rámec jeho schopností, pošle signál operátorovi a ten bude môcť dokončiť úlohu.   

 

Otázkou zostáva – mala by spoločnosť notifikovať tých ľudí, ktorí hovoria s robotom? Jeden z viceprezidentov spoločnosti – Yossi Matias – sa vyjadril, že sa to pravdepodobne stane a budú o tom informovať. Mnohí odborníci s tým súhlasia, no na druhej strane chápu, že ak sa niekomu do telefónu ozve: „Ahoj, som robot.“, pravdepodobne to daný človek zloží.

 

google duplex rozhovor
                                                                                        Zdroj: AI.googleblog.com.

 

Spĺňa Google Duplex Turingov test?

Britský počítačový vedec, matematik a filozof Alan Turing, ktorý žil v prvej polovici 20.storočia, navrhol tzv. Turingov test ako prostriedok na meranie toho, či je počítač schopný preukázať inteligentné správanie ekvivalentné a nerozlíšiteľné od správania človeka. Test spočíva v tom, že jedna osoba sa pýta dvoch respondentov rôzne otázky, pričom jeden je počítač a jeden je druhý človek. Ak pýtajúci (spolu s nejakou komisiou zväčša) nedokáže rozlíšiť, ktorý z respondentov je človek a ktorý robot, potom daný stroj možno považovať za inteligentný.

 

Pri testovaní funkcie Duplex sa viedol rozhovor medzi výskumníkom a počítačom, ktorý odpovedal na výskumníkove otázky, a tretia osoba – hodnotiteľ – mala za úlohu určiť, ktorý jednotlivec v konverzácií je človek a ktorý stroj. Duplex obstál v Turingovom teste, nakoľko reč AI znela v telefóne úplne prirodzene a nevykazovala žiadne nedostatky.

 

google duplex
                                                                                        Zdroj: AI.googleblog.com.