Pravda o Black Friday... ako vznikol tento ošiaľ?

Nov 24. 2017
Black friday

Ani vy ste sa nevyhli ošiaľu s názvom Black Friday? Je to vlastne piatok po sviatku Deň vďakyvzdania oslavovanom v USA, ktorý sa považuje za začiatok predvianočnej nákupnej horúčky. Ako to celé vzniklo a ako sa k tomuto dňu stavajú svetové značky?  

Slovo "čierny" pred akýmkoľvek dňom v týždni nikdy neznamenalo nič pozitívne. Čierny štvrtok označoval v roku 1929 najväčší burzový krach v dejinách. Čierny pondelok bol taktiež v roku 1987 označovaný za najhorší akciový krach v histórií. Čierna streda v roku 1992 bola dňom, kedy bola Veľká Británia donútená vystúpiť zo systému európskych výmenných mien (ERM), čo spôsobilo oslabenie britskej libry. 

Otázkou tak zostáva, prečo je Čierny piatok vnímaný za pozitívny deň, kedy môžu ľudia nakupovať za obrovské zľavy? Nebolo tomu tak vždy.  

Kde bolo, tam bolo... 

Toto spojenie bolo prvýkrát použité v roku 1869, kedy došlo k výraznému prepadu na trhu so zlatom. Bližšie sa tento deň spája so 60-tymi rokmi vo Philadelphii. Dva dni po Dni vďakyvzdaní označili policajti, vodiči autobusov a taxikári ako Black Friday a Black Saturday kvôli silným dopravným zápcham a zmätkom na cestách. Obchodníci sa búrili, že tie dni vôbec neznejú pozitívne a navrhovali zmeniť pomenovania na Big Friday a Big Saturday, ale tento pokus im nevyšiel. Spojenie "Black Friday" sa tak začalo šíriť po celom svete a obchodníci si začínali uvedomovať, že ak ponúknu zákazníkom naozaj obrovské a príťažlivé zľavy, okamžite ich k sebe prilákajú.   

Top 4 príspevky od svetových značiek na tému "Black Friday" 

1. NASA 

NASA sa na sociálnej sieti Twitter každoročne vyjadruje k tomuto dňu vtipným postom, ktorý ľudia milujú.  
 

Black Friday NASA

 

2. Amazon 

Spoločnosť Amazon – ako najväčší internetový obchod na svete – pri Black Friday nesmie chýbať. 
 

Black Friday Amazon

 

3. Victoria's Secret 

Svetová luxusná značka pre ženy Victoria's Secret sa taktiež každoročne zapája do tohto trendu - nechýba tiež štipka humoru.  
 

Black Friday Victoria secret

 

4. ASOS

Internetový obchod s oblečením Asos.com sa taktiež zapája do Black Friday. 
 

Black Friday Asos

 

 

Michaela
Michaela Roštecká Marketing Manager
Značky
Máte projekt?
Porozprávajme sa

Dohodnite si s nami video hovor

Vyplňte formulár alebo nám pošlite e-mail. V prípade, že sa bojíte o svoj nápad, pošleme vám dohodu o mlčanlivosti a ochrane dôverných informácií a váš nápad bude v bezpečí.